PROGNOOS. Kiiret hinnakasvu ai
   Nõukogu liikmete ja osanike v
   Riigikohus: juhatuse liikmele
   Osakapitali sissemakse ei pea
   PwC audiitor: levinumad eksimu
   Võlakoormast vabaneda soovija
   Maksu- ja Tolliameti infosüst
   Ettevõtete ja majapidamiste v
   Jaanuaris tasuti 1,8 protsenti
   Maksuvõla kuvamine peatatud
   Novembris võeti eluasemelaenu
   Ettevõtlussektori kasum suure
   FINANTSSTABIILSUSE ÜLEVAADE.
   Töötute arv kasvas eelmise k
   Madis Müller: euroala intress

Tarbimiskulutuste kiire kasvu tõttu on hoiuste kasv pidurdunud

29.06.22 09:53

Hoiuste kasv on märkimisväärselt aeglustunud. Aasta varasemaga võrreldes oli majapidamistel mai lõpus pangahoiustel ligikaudu 11% ehk 1,13 miljardit eurot rohkem raha. Seejuures tuleb aga arvestada, et ainuüksi möödunud aasta septembris maksti pensionifondidest eraisikute hoiustele ennetähtaegselt üle miljardi euro. Suur osa pensionirahast on praeguseks arvatavasti juba ära kasutatud. Viimase kaheksa kuu jooksul on hoiused kasvanud tagasihoidlikult - 185 miljoni euro võrra ehk 1,7%. Seda vaatamata sellele, et antud ajavahemikku jäid ka kevadised tulumaksutagastused ning järjekordsed väljamaksed teisest pensionisambast nii jaanuari kui ka mai alguses. Kui hoiuste kasv jätkub sarnases tempos ka lähikuudel, näeme aastakasvu taandumist peagi juba 3% juurde, mis oleks kõige aeglasem kasv pärast 2010. aastat. Kokku oli eraisikutel mai lõpus pangahoiustel ligi 11,2 miljardit eurot.

Kuigi sissetulekud on viimasel ajal kiiresti kasvanud, on kiire hinnatõus seda ületanud - säästmine on vähenenud ja seetõttu on ka hoiuste kasv taandunud. Maksu- ja Tolliameti andmetel on palgaväljamaksed kasvanud viimastel kuudel aastavõrdluses ligikaudu 14%. Keskmine palga väljamakse on suurenenud ligikaudu 10% ja palgasaajate arv 4%. Samas on Statistikaameti teatel jaemüügi aastakasv eurodes mõõdetuna ulatunud ligikaudu 30%ni ja ka püsihinnas on tarbimise kasv tugev. Varasemalt on sissetulekute kasv jaemüügi kasvu valdavalt ületanud.

Koroonapiirangute kaotamine ja kiire hinnatõus on tagant tõuganud kulutuste ja pidurdanud hoiuste kasvu. Lisaks on hoogsalt tarbitud teisest pensionisambast väljavõetud raha. Koroonapiirangute tühistamine on tarbimist hõlbustanud - piirangutest enim mõjutatud vabaajategevustele ja reisimisele on kulutused viimasel ajal hüppeliselt kasvanud. Kindlasti on tarbimiskulutuste kasvu oluliselt suurendanud ka väga kiire hinnatõus. Esiteks tuleb kaupade ja teenuste eest varasemast märksa rohkem raha välja käia. Teiseks on ilmselt paljud kiire hinnatõusu kartuses otsustanud oma ostud kohe ära teha ja vähem säästa.

 

https://www.eestipank.ee/press/tarbimiskulutuste-kiire-kasvu-tottu-hoiuste-kasv-pidurdunud-29062022

Tagasi

Veel uudiseid

FINANTSSTABIILSUSE ÜLEVAADE. Probleemsed laenud muutuvad lähiajal pisut suuremaks mureks
Töötute arv kasvas eelmise kvartaliga võrreldes 4600 võrra
Madis Müller: euroala intressitase on hetkel piisav hinnatõusuga võitlemiseks